• 0530 344 18 18
  • Pazartesi - Cumartesi 09:00 - 20:00
  • info@serkanbalta.com
  • |
  • TR
  • EN

Meme Küçültme Ameliyatı

Meme küçültme ameliyatı ergenlik dönemi sonrası kilo alma, emzirme veya genetik bazı sebepler nedeni ile mevcut göğüsdokusunun aşırı büyüdüğü durumlarda yapılabilir. Kozmetik sıkıntıdan daha çok hastaların mevcut göğüs ağırlığının fazla olması nedeni ile sırt ve boyun ağrıları yaşaması sütyen askı izlerinin belirginleşmesi ve yaz aylarında göğüs altı pişik oluşumlarının hastalara rahatsızlık vermesi nedeni ile sağlık açısından yapılan bir ameliyattır.

 

Ameliyat Öncesi Planlama Nasıl Yapılır?

Ameliyat öncesi hastaların mevcut meme dokusunun ölçümleri yapılır ve kabaca nereden ne kadar dokunun çıkarılacağı planlanır. Ameliyat öncesi 40 yaş altı hastalarda meme ultrasonu ve 40 yaş üstünde ise mamografi tetkikleri istenilerek ameliyat öncesi mevcut meme dokunun taraması yapılır. Ameliyat öncesi sigara kullanan hastaları sigarayı ameliyat öncesinde bırakması veya azaltması istenir. Ameliyat öncesinde hastanın göğüs çapı ve gövde boyuna göre oluşturulacak yeni memeşekli ve meme başının yeri belirlenir ve hasta üzerinde çizimleri yapılır ve oluşacak izler hastaya anlatılır.

 

Ameliyat Tekniği Nasıl Seçilir ve Nasıl İzler Kalır?

Hastanın ameliyat öncesi gövde yapısına göre planlanan yeni meme şeklini oluşturmak için öncelikle meme başı olduğundan daha yukarı taşınmalıdır. Meme başı taşınırken meme başına gelen besleyici damarların ve süt kanallarının hasar görmemesi önemlidir. Daha sonrasında memenin alt kısımlara doğru sarkmış fazla meme dokuları çıkarılır ve göğse yeni şekli verilir. Bu esnada meme başının etrafında ve buradan dikey yönde aşağı inen izler olur. Bazı durumlarda bu ize ek olarak meme altında gövdeye paralel bir iz daha eklenmesi gerekebilir. Oluşturulan bu ince izler Ters T şeklinde görülmektedir. İzler ilk aylarda kızarık olarak göze çarpsa da bir yıl içinde daha ince ve soluk hale gelebilmektedir.

Ameliyat ve Sonrası Süreç Nasıldır?

Meme küçültme ameliyatı genel anestezi altında ortalama 3 saat süren ameliyatlardır. Ameliyat sonrası hastalara özel sporcu sütyenleri takılır ve içerideki kan artıklarını toplaması için göğüs yanlarında dren kullanılır. Hastalar ortalama 1 veya 2 gün hastane yatış süreleri vardır. Ortalama 3 gün içerisinde hastalar sıklıkla günlük aktivitelerine 1 hafta sonra da işlerine dönebilmektedir.

 

Açılış Saatlerimiz
  • Pazartesi - Cuma 8:30am - 9:00pm
  • Cumartesi 10:30am - 2:30pm