• 0530 344 18 18
  • Pazartesi - Cumartesi 09:00 - 20:00
  • info@serkanbalta.com
  • |
  • TR
  • EN

Meme Büyütme Ameliyatlarında Protez Seçimi

Meme büyütme protez seçimi silikon protez seçiminde iki önemli husus vardır. Birincisi hastanın istediği boyut ve hacim, ikincisi de hastanın gövdesinin alabileceği boyut ve hacim.
Öncelikle muayene esnasında hastanın beklentisini öğrenmek amaçlı farklı boyut ve şekillerde gerçek hasta fotoğrafları veya hazır çizilmiş şablonlar kullanılır. Kabaca hastanın isteği öğrenildikten sonra hastanın göğüs kafesinin ölçümleri yapılır. Bu ölçümler hastanın alabileceği maksimum protez hacmini belirler. Hastanın isteği ve mevcut ölçümler koordine edildiğinde, öncelikle kaç “CC”lik  bir implant  hacmi kullanılacağı belirlenir. Bu hacmin göğüs kafesine homojen olarak doğal bir şekilde dağıtılması için, silikon implantın taban genişliği ve yüksekliği belirlenir. Protezin yüksekliği aynı zamanda projeksiyon olarakta adlandırılır.

Kabaca yüksek profil, orta profil, orta plus profil protez seçimleri mevcuttur. Örneğin: Hastamızdan 350 CC’lik bir protez kullanmak istesek yüksek profilli bir protezde taban çapı 11’cm, tabandan göğüs ucuna kadar olan yükseklikte 5.5’cm kadar memeyi ileri itmektedir. Biz aynı hacimdeki protezi orta profil seçersek, yaklaşık olarak göğüs kafesinde 1,5’cm daha geniş alan kullanılabilir ve göğsün 1’cm daha az projekte olarak görebiliriz. Yani çok dar göğüs kafesi olan bir hasta da daha yüksek profilli protezlerle, daha fazla hacim kazanabilmekteyiz, daha geniş göğüs kafesi olan bir hastada ise daha düşük profilli bir protez kullanarak göğüs kafesinde daha fazla yer kaplayan, ve daha doğal gözüken bir implant seçebilmekteyiz. O yüzden hastanın isteği doğallık beklentisi ve göğüs kafesinin genişliği doktorunuzun ve sizin çözmesi gereken bir denklemdir.

Damla Protez Seçimi

Protezin damla (Anatomik) veya yuvarlak seçimi ise gene hastanın isteği ve mevcut meme hacmi ile ilgilidir. Damla veya Anatomik protez özellikle çok az meme dokusuna sahip olan bayanlarda daha doğal görünüm sağlamak amaçlı uygun bir seçim olabilir ancak unutulmamalıdır ki, damla protezi üst yarımı daha az hacimli olacağından hastalara çok fazla bir dekolte görüntüsü veremez. Yuvarlak protezlerde ise özellikle üst dekolte bölgesinde dolgunluk isteyen hastalar için iyi bir seçimdir. Özellikle kendine ait bir meme dokusu olan ve hafif sarkması olan göğüslerde, yuvarlak protezin üzerine hastanın kendi dokusunun da eklendiği düşünülürse gene doğal damla görüntüsünü yakalanmış olur.

Protez seçiminde unutulan bir nokta ise protezler hep hasta ayakta iken verdiği şekil düşünülmektedir. Hâlbuki hastalar yattığı veya uzandığı zaman, mevcut protezlerin formu değişmez. Örneğin: Protez olmayan bir bayan uzandığı zaman göğüsler üst tarafa doğru yer değiştirip daha yuvarlak bir form alırlar, damla protezi olan bir bayan uzandığı zaman göğüs gene damla şeklindedir. Klasik bilgimizden farklı olan bu durumda damla veya anatomik protezler hasta ayakta iken doğal hasta uzandığı zaman ise doğal olmayan görüntü sergiler.  Tüm bu bilgiler ışığında silikon protez seçimi sadece hastanın isteği veya düşündüğü ile değil ameliyatı yapacak cerrahın tecrübesi ve yönlendirmesi ile nihai karar verilir.

 

Açılış Saatlerimiz
  • Pazartesi - Cuma 8:30am - 9:00pm
  • Cumartesi 10:30am - 2:30pm