• 0530 344 18 18
  • Pazartesi - Cumartesi 09:00 - 20:00
  • info@serkanbalta.com
  • |
  • TR
  • EN

Karın Germe Ameliyatı

Karın germe ameliyatı veya tıbbi adı ile abdominoplasti ameliyatı aşırı kilo alıp vermeye veya hamilelik sürecine bağlı olarak karın cildinde oluşan yıpranmış veya sarkmış fazla derilerin çıkartılarak karnın yeniden şekillendirilmesi ameliyatına verilen isimdir. Bu ameliyat yöntemi ile sadece cilt fazlalıkları değil aynı zamanda karın kasları arasında oluşan ayrışmalar (diastaz) da tedavi edilebilmektedir. Bu karın şekillendirme esnasında liposuction ameliyatı da sıklıkla bu operasyona eklenmekte ve sırt ve yanlarında eş zamanlı şekillendirilmesine olanak vermektedir. Abdominoplasti düşünüldüğünün aksine bir zayıflama ameliyatı değildir. Hatta ameliyat öncesi hastalarda özellikle verebildiği kadar kilo vermesi ve sonrasında sarkan derilerin daha kolay şekillendirilebildiği ve karnın tekrardan eski formuna dönüştürüldüğü bir ameliyattır.

Ameliyat Öncesi Hazırlıklar Nelerdir?

Bu ameliyat için uygun adaylar sağlık sıkıntıları olmayan, ideal kilosuna kavuşmuş ve doğum sonrası üzerinden en az 1 sene geçmiş hastalarda uygulanır. Karın cildi bu ameliyat ile tamamen yerinden ayrılıp tekrardan şekillendirildiği için özellikle sigara kullanan hastalarda yara iyileşme problemleri yaşanabileceğinden sigaranın mutlaka bırakılması veya minimuma indirilmesi çok önemlidir. Hastaların ameliyat öncesi karın kaslarının durumu, ek liposuction ihtiyacı fıtık olup olmadığı karın cildinin kalitesi ve derideki çatlaklar detaylıca incelenip hangi alandan ne kadar cilt çıkarılabileceği kabaca hastaya anlatılır.

Ameliyat Süreci ve Teknikleri Nasıldır?

Bu ameliyat genel anestezi altında ortalama 2-2,5 saat süren bir operasondur. Operasyon sonrası karın bölgesindeki fazla kanı boşaltılması için drenler ve korse yerleştirilir. Ortalama 1 veya 2 gün hastane yatışı gerektirir. Özellikle karın kaslarında onarım yapılan hastalarda günlük aktivitelerine dönmek 3-5 günü almaktadır. Ameliyatta bayanların sezeryan izinin olduğu bölgede kasık bölgesine paralel bir kesi oluşturulur ve bu kesi çok yukarı çekilmeden bikini hizasının altında bırakılır. Önceki göbek deliği yeni yerine yerleştirilir ve yeniden şekillendirilir.

Eğer göbek altı bölgesi dışında belin yanları ve sırt bölgesinde de fazla yağ dokusu mevcut ise liposuction mutlaka ameliyata eklenmelidir. Eğer hastanın göbek deliğinin üst seviyesinde sarkma izlenmiyorsa sadece göbek altında yapılan mini germe veya mini abdominoplasti ameliyatı yapılabilir. İki ameliyat arasındaki fark göbek deliğinin yerinin değiştirilip değiştirilmemesidir.

Ameliyat Sonrası Süreç Nasıldır?

Hastaların taburculuk sonrası evlerinde istirahat önerilir, spor aktiviteleri 4 hafta, karın egzersizleri de 6 hafta süre ile önerilmez. Hastalarımız taburculuğundan 2 gün sonra duş alabilirler. Hastaya operasyon esnasında giydirilen korse en az 4 hafta süre ile kullanılır. Ameliyat sonrası hastaların bikini hizasındaki yara izlerinin korunması için güneşlenme ve solaryum 3 ay süre ile önerilmez. Karnın nihai şeklini alması ve izlerin soluklaşması 9-12 ay sürebilmektedir.

 

Açılış Saatlerimiz
  • Pazartesi - Cuma 8:30am - 9:00pm
  • Cumartesi 10:30am - 2:30pm