• 0530 344 18 18
  • Pazartesi - Cumartesi 09:00 - 20:00
  • info@serkanbalta.com
  • |
  • TR
  • EN

Göz Kapağı Ameliyatı

Göz kapağı ameliyatı yüz bölgesinde yer alan ve kişisel iletişimde ilk dikkat çeken yer olan gözler ve göz çevresi güzelliği tüm yaş gruplarında önemlidir. Göz kapağı etrafındaki derimiz diğer alanlara göre çok daha incedir. Bu incelik sebebi ile yaşlanma ve kırışıklıkların ilk ortaya çıktığı ve kendini gösterdiği alandır diyebiliriz. Göz kapağının fazla ciltlerinin alındığı ve yeniden şekillendirilip gençleştirildiği göz kapağı ameliyatına Bleferoplasti diyoruz.

Göz kapağı ameliyatı kimlere yapılır?

Göz kapağı ameliyatları birkaç sebep ile yapılabilir. Bunlardan ilki üst göz kapaklarında cilt fazlalıkları oluşması ve alt göz kapaklarında yaygın kırışıklıkların oluşmasıdır. Genelde 30 yaş civarında başlayan fazlalıklar nedeni ile hastalar sağlık durumları iyi olduğu sürece 70’li yaşlara kadar ameliyat edilebilmektedir. Diğer bir ameliyat sebebi ise yaşa bağlı cilt sarkmaları dışında göz kapaklarında yaşa bağlı veya doğumsal düşüklüğün olmasıdır. Bazı durumlarda ise sadece göz etrafındaki yağ destek paketlerinin aşırı büyümesi sonrası oluşan torbacıklanma çözülebilmektedir.

Göz kapağı ameliyatları nasıl yapılır?

Göz kapağı ameliyatları sıklıkla lokal anestezi veya hafif düzeyli sakinleştirici eşliğinde yapılabilen ameliyatlardır. Çoğu zaman tek başına yapılabildiği gibi başka yüz gençleştirme işlemleri ile sıklıkla kombine edilebilmektedir.  Göz kapağı etrafında çok ince ve çok iyi kanlanan bir deri örtüsü olduğundan iyileşme süresi gayet hızlı ve diğer ameliyatlara göre neredeyse hiç bırakmayarak iyileşebilmektedir. Üst göz kapağı için yapılan kesiler kirpik seviyesinin yaklaşık 1cm üzerindeki doğal göz oluğundan yapılır ve izlerin göz açıkken geride kalması sağlanır. Alt göz kapağı ameliyatlarında ise kesi hemen kirpik dibinden yapılarak izlerin kirpik altında saklanması sağlanır.

Göz kapağı torbacıkları iz bırakmadan alınabilir mi?

Evet özellikle alt göz kapağında belirginleşen göz altı torbaları göz kapağı cildinde kesi yapılmadan da alınabilir. Bu yönteme transkonjonktival bleferoplasti diyoruz. Göz kapağının iç tarafından girilerek yapılan bu yöntem ile göz kapağında kesi yapılmaz, morarma ve şişlik minimumdur.  Göz altı torbacıklarının tamamı bu yöntem ile alınabilir.

Göz kapağı ameliyatı sonrası iyileşme süreci nasıldır?

Göz kapağı ameliyatı sonrası göz kapakları ince bantlar ile kapatılır ve gözün kremlenmesi dışında pansuman gerektirmez. Göz etrafında 3- 5 gün süren morluk ve şişlik söz kanosu olabilir. Göz etrafındaki çok ince dikişler sıklıkla 5-7 gün sonra alınır. Dikiş alınması sonrası izlerin solması ve azalması 6 ay 1 seneyi alabilmektedir. Ameliyat sonrası ilk haftalarda göz kapaklarındaki şişliklere bağlı hafif ağrılar, kızarıklık ve hassasiyet görülebilmektedir.

Açılış Saatlerimiz
  • Pazartesi - Cuma 8:30am - 9:00pm
  • Cumartesi 10:30am - 2:30pm