• 0530 344 18 18
  • Pazartesi - Cumartesi 09:00 - 20:00
  • info@serkanbalta.com
  • |
  • TR
  • EN

Göğüs Büyütme Ameliyatı

Göğüs büyütme ameliyatı ergenlik dönemi sonrasında yeterli meme hacmine sahip olmayan genç hastalarda veya emzirme, kilo kaybı gibi nedenlerle göğüslerinde hacim kaybı olan bayanlarda yapılabilir. Göğüs büyütme için günümüzde halen en çok tercih edilen yöntemler sıklıkla silikon protez veya implant olarak adlandırılan malzemeler kullanılarak yapılmaktadır. Eğer hastanın ihtiyacı protezi gerektirmiyorsa hastanın kendi yağlarından alınan dolgu materyalleri ile de göğüs büyütülebilir. Göğüs büyütme ameliyatları estetik cerrahi operasyonları arasındaki sayısı günden güne artmakta olup operasyon sonuçları hastalarımız açısından yüz güldürücü ve ciddi özgüven artışına sebep olan ameliyatlar haline gelmiştir.

Kullanılan Silikon Protezler Güvenli midir?

Günümüzde kullanılan yeni nesil silikon protez teknolojileri son derece gelişmiş olup kullanılan protezler şekil ve kıvam olarak doğal meme dokusunu çok iyi taklit edebilmektedir. Kullanılan koheziv jel teknolojisi sayesinde silikon dış duvar yırtılsa bile içerideki materyal vücuda dağılmaz ve sağlığınızı tehdit etmez.

Ne Tür Protezler Kullanılır ve Özellikleri Nelerdir?

Protezler kendi aralarında sınıflaması içeriklerine, şekillerine, boyutlarına ve yüzeylerine göre yapılır. Protezlerin içeriği koheziv silikon jel veya serum fizyolojik (tuzlu su) veya her ikisinin kombinasyonu şeklinde olabilmektedir. Her iki materyal içerik olarak kullanılsa da protezlerin dış çeperi daima silikon materyalden yapılmıştır. Şekillerine göre yapılan sınıflamada ise yuvarlak veya anatomik (damla) protezler tercih edilmektedir. Yuvarlak protezler özellikle göğüs üst kısmı yani dekolte bölgesini daha iyi doldurdukları için tercih edilmektedir. Anatomik veya damla protezler ise alt kısımları daha dolgun olup alt polde daha doğal bir görüntü sağlamaya yardımcıdır. Protezlerin dış yüzeyleri ise pürtüklü veya düzgün yüzeyli olarak isimlendirlebilir.

Boyutlarına göre protezler adlandırılırken hem hacim olarak cc cinsinden adlandırılır hem de protez tabanı ile protezin en uç noktası arasındaki mesafeye (projeksiyonuna) göre yüksek, orta veya alçak profil olarak adlandırılır (ör; 300 cc high profil pürtüklü yüzey yuvarlak protez).

Ameliyat Öncesi Göğüs Boyutlarının Planlanması Nasıl Yapılır?

Hastanın ameliyat sonrası göğüs boyutlarının belirlenmesindeki en önemli faktör hastanın isteği ve göğüs kafesinin genişliğidir. Ameliyat öncesi hastanın meme dokusunun bittiği alt noktadan göğüs kafesinin çağı ölçülür bu ölçüm hastaların kullandığı mevcut sütyen bedenini gösterir 85 veya90 beden gibi. Bunun dışında hastaların göğüs ucundan geçen bir çap ölçümü daha yapılır. Bu iki ölçüm arasındaki fark bize memenin kap ölçüsünü (cup size) verir. Aradaki fark 10-16 cm ise A kap, 17-22 cm ise B kap, 23-28 cm ise C kap, 29 cm ise D kap veya daha büyük boyutlarda ise E kap olarak adlandırılır. Göğüs büyütme ameliyatlarda büyütülen ölçü bu kap genişliğidir, yani ameliyat öncesi 85 B olan bir göğüs ölçüsü 85 C olarak büyütülebilir.

Ameliyat Tekniği ve Protezin Yeri Nasıl Belirlenir?

Protezlerin göğüs bölgesine yerleştirilmesi için ortalama 4-5 cm lik küçük bir kesi yapmak yeterli olacaktır, bu kesi ve giriş yapılacak en sık kullanılan 3 bölge mevcuttur.  Bunlarda ilk ve en sık kullanılanı göğüs altı kesidir. Göğüs altı kesi kullanıldığında oluşacak iz göğüsün altın da görünmeyen bir alanda kalmaktadır. Diğer bir giriş noktası meme başını etrafından yapılabilmektedir. Özellikle meme başı etrafındaki kahverengi areola dokusunun çok geniş olduğu hastalarda bu alanın küçültülmesi için bir avantaj sağlayabilmektedir. Daha nadir kullanılan bir giriş noktası ise koltuk altı bölgesidir.

Protezlerin yerleştirilmesi esnasında planlanması gereken diğer bir nokta ise protezin hangi plana yerleştirileceğidir. Günümüzde en sık kullanılan planlar kas altı, kas üstü ve subfasyal denilen kas üstündeki zarın altına yerleştirilen plandır. Hangi planın seçileceği hastanın özellikle göğüs üst kısmındaki meme dokusunun ve cilt altı dokusunun kalınlığı ile ilgilidir. Eğer bu kesimde çok ince bir deri altı dokusu veya meme dokusu varsa ileri dönemde alttaki protezin belli olmaması için kas altı plan tercih edilebilmektedir. Hangi plan kullanılırsa kullanılsın hastaların ameliyat sonrasında emzirme problemi olmamaktadır.

Ameliyat ve Sonrasındaki Süreçte Neler Yaşanır?

Göğüs büyütme ameliyatları genel anestezi altında ortalama 1 saat ile 1,5 saat arasında süren operasyonlardır. Ameliyat sonrası hastanede 1 günlük yatış yeterli olmaktadır. Ameliyat sonrası ortalama 5 gün içerisinde hastalarımız işine dönebilmektedir. Ameliyat sonrasında hastaların 4 hafta kadar kullanması gereken özel bir sütyen vardır ve ortalama 4-6 hafta ağır egzersiz yapması istenmez. Ameliyat sonrası ilk aylarda göğüsler ödem nedeni ile planlanan boydan daha büyük olabilmektedir. Göğüslerin tam şekil alması 6 ayı bulabilmektedir.

 

Açılış Saatlerimiz
  • Pazartesi - Cuma 8:30am - 9:00pm
  • Cumartesi 10:30am - 2:30pm